Szklarnie i tunele foliowe
- Dodaj recenzję:
-
Dostępność:
Nakład wyczerpany
- Autor: Sławomir Kurpaska
- Rok wydania: 2007
- Liczba stron: 289
- Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 mm
- ISBN: 978-83-09-01024-1
Informacje dotyczące przebiegu procesów fizycznych oraz budowy i wyposażenia technicznego w nowoczesnych szklarniach i tunelach foliowych, w których prowadzi się uprawę roślin.
W ostatnim dwudziestoleciu widoczny jest postęp w zastosowaniu nowoczesnych konstrukcji oraz w wyposażeniu technicznym szklarni i tuneli foliowych służących do całorocznej produkcji roślin. Pozwala to wraz z udoskonaleniem metod produkcji pod osłonami, osiągnąć lepszą precyzję w sterowaniu czynnikami wzrostu i rozwoju roślin, tym samym nastąpiła większa stabilność w uzyskiwaniu wysokich plonów dobrej jakości. Dzięki temu postępowi polscy ogrodnicy stali się konkurencyjni na rynku producentów warzyw i kwiatów w Unii Europejskiej.
Dokonującemu się rozwojowi techniki i technologii z zakresu uprawy roślin pod osłonami towarzyszyło piśmiennictwo rozproszone w wielu czasopismach naukowych, popularno-naukowych lub materiałach wdrożeniowych. Brak było natomiast kompleksowego opracowania obejmującego całokształt tych zagadnień. Tę lukę, w opinii Autora, wypełnia niniejszy podręcznik akademicki. Jest on adresowany głównie do studentów uczelni rolniczych: kierunku Ogrodnictwo oraz kierunku inżynieryjnego - Technika Rolnicza i Leśna. Może stanowić także pomoc dla projektantów i konstruktorów systemów regulacji parametrów mikroklimatu wewnątrz obiektów szklarniowych oraz dla ogrodników - producentów roślin pod osłonami. Ujmuje informacje dotyczące przebiegu procesów fizycznych oraz budowy i wyposażenia technicznego w nowoczesnych szklarniach i tunelach foliowych, w których prowadzi się uprawę roślin. Przedstawione są ponadto podstawowe wiadomości z zakresu procesów wymiany ciepła i masy, które wywołują zmiany parametrów fizycznych mikroklimatu wewnątrz obiektów pod osłonami.
Merytoryczna zawartość podręcznika mieści się w pięciu rozdziałach. Każdy z nich zakończony jest zestawieniem bibliografii, w której Czytelnik znajdzie rozwinięcie omawianych zagadnień.
Kraków, listopad 2007 Autor