Parazytologia i parazytozy zwierząt
- Dodaj recenzję:
-
Dostępność:
Towar chwilowo niedostępny
- Autor: J.L. Gundłach, A.B. Sadzikowski
- Rok wydania: 2004
- Liczba stron: 468
- Oprawa i wymiary: miękka, 175 x 240 mm
- ISBN: 83-09-01825-8
Podręcznik ten przeznaczony jest głównie dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej, praktykujących lekarzy weterynarii oraz pracowników laboratoriów diagnostycznych.
Podręcznik ten przeznaczony jest głównie dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej, praktykujących lekarzy weterynarii oraz pracowników laboratoriów diagnostycznych. Mogą po niego sięgnąć także inni czytelnicy, którzy z racji wykonywanego zawodu lub zainteresowań chcą uzupełnić swoją wiedzę z zakresu parazytologii weterynaryjnej.
Konieczność ograniczenia objętości tej książki sprawiła, że zmuszeni byliśmy do podania najważniejszych informacji przydatnych w diagnostyce i zwalczaniu parazytoz. Omówione zostały inwazje stwierdzane w Polsce lub często występujące w Europie oraz takie, które do kraju mogą być zawleczone z innych rejonów świata. Jednocześnie w celu pogłębienia wiedzy dotyczącej morfologii i niektórych aspektów biologii pasożytów polecamy lekturę ciągle aktualnych w tym względzie podręczników Witolda Stefańskiego pt. „Parazytologia weterynaryjna" i Stefana Furmagi pt. „Choroby pasożytnicze zwierząt domowych". W naszym podręczniku przedstawiono jedynie wybrane zagadnienia parazytologii ogólnej, lekarskiej i immunologii, w zakresie niezbędnym do zrozumienia niektórych aspektów parazytoz zwierząt. Szersze informacje zainteresowany czytelnik znajdzie w podręcznikach poświęconych tym dyscyplinom.
W podręczniku uwzględniono również zoonozy pasożytnicze stanowiące zagrożenie dla zdrowia człowieka. W wykazie piśmiennictwa świadomie podano artykuły publikowane w czasopismach polskich, promując równocześnie prace krajowych autorów. Prace te zamieszczone w ogólnie dostępnych czasopismach mogą stanowić źródło dodatkowych, szczegółowych informacji.
Omawiając zwalczanie parazytoz, ograniczono się do podawania jedynie substancji czynnych stosowanych preparatów, rezygnując jednocześnie z nazw handlowych leków. Wynika to ze zmian zachodzących na rynku farmaceutycznym -ciągłą rejestracją nowych leków, wycofywaniem innych, zmianami producentów. Podobnie świadomie zrezygnowano z podawania okresów karencji, bowiem obowiązujące dane znajdzie czytelnik jedynie w aktualnych ulotkach dołączonych do preparatu (są one różne w różnych krajach i urzędowo zatwierdzane dla konkretnego leku).
Nomenklatura parazytologiczna ciągle ulega zmianom, dlatego w piśmiennictwie można znaleźć różne terminy określające te same jednostki taksonomiczne. Zmianie ponadto ulega nazewnictwo parazytoz. Różna jest także w poszczególnych opracowaniach systematyka pasożytów.
W tym podręczniku przyjęto w dużej mierze nazewnictwo inwazji, opierając się na zaleceniach Worid Association for the Advancement of Veterinary Parasitology - „Standarized Nomenclature of Animal Parasitic Diseases", a systematykę pasożytów - na opracowaniu pt. „Veterinarmedizinische Parasitologie" (Pauł Bucłwerlag, Berlin 2000), którego autorami są: M. Rommel, J. Eckert, E. Kutzer, W. Korting i T. Schneider. Za obowiązującą przyjęto także terminologię zawartą w „Słowniku parazytologicznym" (Polskie Towarzystwo Parazytologiczne, Warszawa 1998), której redaktorem była J. Złotorzycka.
Autorzy tego podręcznika zdają sobie sprawę z pewnych braków i niedociągnięć, które są zwykle nie do uniknięcia w pierwszym wydaniu. Dlatego będziemy wdzięczni za wszelkie propozycje i uwagi krytyczne, które posłużą do poprawienia i uzupełnienia treści podręcznika w ewentualnym jego drugim wydaniu.