Ogrzewanie biomasą

  • Dodaj recenzję:
  • Dostępność: Nakład wyczerpany Nakład wyczerpany
  • Autor: Tadeusz Juliszewski
  • Rok wydania: 2009
  • Liczba stron: 66
  • Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 mm
  • ISBN: 978-83-09-01041-8

Przedstawiono w zarysie problematykę zastępowania tradycyjnych paliw – węgla, oleju opałowego i gazu ziemnego – produktami pochodzenia biologicznego (biomasą).

Ogrzewanie biomasą to książka popularnonaukowa, w której przedstawiono w zarysie problematykę zastępowania tradycyjnych paliw – węgla, oleju opałowego i gazu ziemnego – produktami pochodzenia biologicznego (biomasą). Autor omawia różne aspekty substytucji biomasą konwencjonalną nośników energii – począwszy od wytwarzania biomasy w polu, przez przetwarzanie i magazynowanie, na spalaniu w kotłach i kominkach kończąc. Przedstawia zagadnienia organizacyjno-ekonomiczne dotyczące zastosowania biomasy do celów grzewczych, w tym także do celów produkcyjnych w rolnictwie. Szczególną uwagę zwraca na charakterystyczne właściwości biomasy, zarówno fizyczne, jak i chemiczne, które wymagają specyficznego podejścia podczas stosowania tego paliwa do ogrzewania.

Główne zagadnienia związane z zastosowaniem biomasy do ogrzewania przedstawiono w takiej formie, aby Czytelnik po przeczytaniu tej książki mógł podjąć decyzję, czy warto zainteresować się głębiej tą problematyką. Jeśli decyzja będzie pozytywna, zainteresowani z pewnością sięgną do bogatej, krajowej literatury z tego zakresu. Prezentowana publikacja ułatwi jednak sformułowanie wstępnych założeń, a także rzeczową dyskusję z fachowcem, który opracuje projekt wykonawczy ogrzewania biomasą.

Spis treści

1. Wstęp 5

2. Fizyczne podstawy ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych i wody 8

3. Wartość opałowa i ciepło spalania 13

4. Fizyczne i chemiczne podstawy spalania nośników energii 19

5. Biologiczne podstawy produkcji biomasy 23

6. Kotły grzewcze, kominki 30

7. Przetwarzanie biomasy 35

8. Magazynowanie biomasy 38

9. Organizacyjno-ekonomiczne aspekty zastosowania biomasy do celów grzewczych 43

10. Zastosowanie biomasy do celów grzewczych w rolnictwie 49

11. Podsumowanie 51

Literatura  55