Kwiaty cięte uprawiane pod osłonami

 • Dodaj recenzję:
 • Dostępność: Dostępny Dostępny
 • Autor: Marek Jerzy
 • Rok wydania: 2006
 • Liczba stron: 336
 • Oprawa i wymiary: miękka, 145 x 205 mm
 • ISBN: 83-09-01826-6
 • egz.
 • Cena katalogowa: 40,00 zł
 • Rabat: 20 %
 • 32,00 zł
Książka opisuje technologie, obniżającye wysokie koszty produkcji, a także o nowych rodzajach i gatunkach roślin, uprawianych na kwiat cięty, jak np. czosnki, dziurawce, nawłocie, słoneczniki, tojady, ostróźki, molucelle.
Można się z niej dowiedzieć, między innymi, o wprowadzanych technologiach, obniżających wysokie koszty produkcji, a także o nowych rodzajach i gatunkach roślin, uprawianych na kwiat cięty, jak np. czosnki, dziurawce, nawłocie, słoneczniki, tojady, ostróźki, molucelle.

Rośliny ozdobne są najbardziej dynamicznie rozwijającym się dzia­łem ogrodnictwa i całego rolnictwa w Polsce. Kwiaciarze gospodarują obecnie na powierzchni nieprzekraczającej 0,05% uprawianych gruntów, ale zbierają plony wartości 20% całej krajowej produkcji roślinnej. Pro­dukcja kwiaciarska pod osłonami zajmuje powierzchnię 850 ha, co daje nam siódmą pozycję wśród państw Unii Europejskiej. W szklarniach i tunelach foliowych dominują uprawy na kwiat cięty (65%). Pierwsze miejsce zajmują róże, następnie chryzantemy, gerbery, tulipany, anturium, frezje, goździki i lilie.

Rocznie produkujemy 1,5 miliarda kwiatów ciętych, może nawet nieco więcej, ale to nie pokrywa w pełni naszych potrzeb rynkowych. Jeszcze sporo kwiatów importujemy, głównie z Holandii (około 150 mi­lionów), m.in. róże, chryzantemy, goździki i storczyki.

Ostatnio jednak produkcja kwiatów wyraźnie w Polsce wzrasta, a import maleje. Wprowadzamy nowe technologie obniżające wysokie koszty produkcji oraz nowe rodzaje i gatunki roślin ozdobnych upra­wianych na kwiat cięty: czosnki, dziurawce, nawłocie, słoneczniki, tojady, ostróżki i molucelle.

W tym roku mija 21 lat od ukazania się w księgarniach pracy zbio­rowej pt. „Kwiaty cięte uprawiane pod szkłem i folią", wydanej w War­szawie przez Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne. Nakład książki był bardzo duży - 100 000 egzemplarzy. Szybko jednak został wyczer­pany i sześć lat później trzeba było powiększyć nakład o 20 000 egzem­plarzy drugiego wydania.

Dzisiaj oddajemy w ręce czytelników książkę o nieco innym tytu­le, ale o bardzo zbliżonym charakterze „Kwiaty cięte uprawiane pod osłonami", napisaną przez pracowników naukowych Katedry Roślin Ozdobnych i Katedry Metod Ochrony Roślin Akademii Rolniczej w Po­znaniu.

Myślę, że książka ta znajdzie życzliwych odbiorców w gronie żąd­nych wiedzy studentów wydziałów ogrodniczych oraz ciekawych nowości naukowych producentów roślin ozdobnych.

Spis treści

Przedmowa

Alstromeria

Anturium

Cantedeskia

Celozja

Chryzantem

Cymbidium

Czosnek

Dziurawiec

Eustoma

Frezja

Gerbera

Gipsówka

Glorioza

Goździk

Jaskier

Kosaciec

Lewkonia

Liatra

Lilia

Mieczyk

Molucella

Narcyz

Nawłoć

Nerina

Ostróżka

Róża

Słonecznik

Strelicja

Tojad

Tulipan

Wyżlin

Zawilec

Zwartnica

Literatura