Fizjologia noworodka z elementami patofizjologii

 • Dodaj recenzję:
 • Dostępność: Dostępny Dostępny
 • Autor: red. W. Skrzypczak, T. Stefaniak, R. Zabielski
 • Rok wydania: 2011
 • Liczba stron: 326
 • Oprawa i wymiary: miękka, 170 x 240 mm
 • ISBN: 978-83-09-01072-2
 • egz.
 • Cena katalogowa: 40,00 zł
 • Rabat: 20 %
 • 32,00 zł
Obejmuje szeroki zakres zagadnień związanych z jednym z najważniejszych okresów w życiu zwierząt, od urodzenia do odsadzenia, który determinuje dalsze życie i zdrowie, a w przypadku zwierząt gospodarskich także ich produkcyjność

„Podręcznik pt. Fizjologia noworodka z elementami patofizjologii obejmuje szeroki zakres zagadnień związanych z jednym z najważniejszych okresów w życiu zwierząt, od urodzenia do odsadzenia, który determinuje dalsze życie i zdrowie, a w przypadku zwierząt gospodarskich także ich produkcyjność. Okres ten jest szczególnie istotny ze względu na zmianę sposobu życia płodu, a co z tym związane, podejmowanie funkcji przez układy, które w życiu płodowym miały mniejsze znaczenie. (…) Uważam też, że podręcznik ten ma szanse na dłużej zagościć na polskim rynku wydawniczym, a jego kolejne edycje będą służyć wielu pokoleniom studentów zainteresowanych chowem i leczeniem zwierząt. Gorąco zatem wszystkim tym osobom polecam powyższy podręcznik. (…)”

Prof. dr hab. Krzysztof W. Nowak

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

„(…) To pierwszy taki podręcznik na naszym rynku wydawniczym. Studiujący zapozna się w nim z zagadnieniami rozwoju poszczególnych układów, tj. nerwowego, endokrynnego, pokarmowego i kostnego oraz z problematyką homeostazy wodno-elektrolitowej, gazowej i cieplnej noworodków. Uzyska najnowszą, bardzo uporządkowaną wiedzę na temat odporności noworodków i czynników ją determinujących, w tym na temat roli biologicznych, nieodżywczych składników siary i mleka.

(…) Wielką zaletą podręcznika jest umiejętne powiązanie bardzo nowoczesnych informacji związanych z biologią organizmu noworodka, w tym rozpatrywanych na poziomie molekularnym, z aspektami praktycznymi, co czyni go interesującym źródłem wiedzy także dla lekarzy czy zootechników praktyków. Studiowanie podręcznika może być dla nich inspiracją dla nowych rozwiązań praktycznych, np. związanych z przygotowywaniem nowych dodatków paszowych. (…) Na podkreślenie zasługuje również obecność w podręczniku sporej ilość informacji związanych nie tylko ze zwierzętami gospodarskimi, ale również zwierzętami laboratoryjnymi i człowiekiem, co dodatkowo może zwiększyć grono studiujących. (…)”

Prof. dr hab. Zygmunt M. Kowalski

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

„(…) Opisywane w pracy mechanizmy działań dotyczą zarówno genetyki, hormonów, substancji działających lokalnie jak i udziału układu nerwowego. O ile jednak mechanizmy hormonalne i nerwowe są w znacznej części poznane to wpływ pozostałych czynników, choćby stresu oksydacyjnego, zmieniającego procesy sygnalizacji w komórkach, są w znacznej mierze niejasne. Umieszczenie takich informacji jest niezwykle istotne gdyż mając wieloletnie doświadczenie w nauczaniu studentów wiem jak ważnym jest wyczulenie ich na nowości. (…)

Przedstawiony do recenzji podręcznik jest pracą zbiorową wykonaną przez zespół doświadczonych profesorów a także wspartą wynikami doświadczeń i publikacjami pracowników z ich zespołów. Daje to gwarancje umieszczenia w pracy najnowszych osiągnięć z określonej dziedziny.

Dzięki opracowaniu poszczególnych rozdziałów przez kilku autorów przedstawiane informacje są wyważone i podane w formie dającej gwarancje zrozumienia przez studentów przekazywanych, niekiedy trudnych informacji.

Prof. dr hab. med. Artur Dembiński

Collegium Medicum Uniwersytet Jagielloński w Krakowie