Atlas anatomii topograficznej zwierząt domowych
- Dodaj recenzję:
-
Dostępność:
Nakład wyczerpany
- Autor: Peter Popesko
- Rok wydania: 2008
- Liczba stron: 610 stron (610 tablic)
- Oprawa i wymiary: twarda, 275 x 365 mm
- ISBN: 978-83-09-01029-6
Anatomia topograficzna jest nauką o budowie organizmu, ze szczególnym uwzględnieniem rozmieszczenia różnych struktur i narządów w poszczególnych częściach i okolicach dala.
Do określania położenia tych elementów budowy służą liczne metody. Należy tu między innymi holotopia (określanie położenia narządu w organizmie), skeletotopia (określanie położenia narządu względem kośćca), syntopia (określanie położenia narządów względem siebie) i stratygrafia (opis warstw różnych okolic, leżących kolejno - od skóry do kośćca lub jam dala).
Znajomość anatomii topograficznej jest niezbędna w czasie studiów weterynaryjnych (diagnostyka, dyscypliny zabiegowe, patomorfologia, weterynaria sądowa, badanie żywności pochodzenia zwierzęcego), a także podczas wykonywania zawodu lekarsko-weterynaryjnego. Jest to więc dyscyplina praktyczna i w związku z tym może być nazywana anatomią stosowaną lub kliniczną.
Zarówno w procesie kształcenia jak i podczas prowadzenia praktyki ważna jest możliwość korzystania z rzetelnych i przystępnych źródeł. Wśród nich opracowaniem klasycznym, o ugruntowanej pozycji jest „Atlas anatomii topograficznej zwierząt domowych\" Petera Popesko. Atlas ten przez wiele lat dobrze spełniał swoje zadania i był bardzo życzliwie odbierany przez Czytelników. Świadczą o tym między innymi jego liczne wydania, które ukazywały się w ciągu ostatnich dziesięcioleci, zarówno w języku oryginału, jak i w innych językach (w tym w polskim). Ostatnie wydanie w języku polskim ukazało się w roku 1983 i obecnie jest nieosiągalne. Od tego czasu dokonał się postęp w naukach morfologicznych, uległy zmianom programy edukacyjne, a także zmieniło się mianownictwo anatomiczne.
Dlatego z uznaniem należy przyjąć inicjatywę Wydawnictwa, które doprowadziło do nowego opracowania tego potrzebnego dzieła. Zadania tego podjęli się doświadczeni pracownicy naukowo-dydaktyczni Katedry Nauk Morfologicznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - prof. dr hab. Henryk Kobryń, dr hab. Marta Kupczyńska, dr Maria Makowiecka, dr Helena Przespolewska, dr Michal Skibniewski i dr Tomasz Szara.